Belka
Niedziela, 28 Kwietnia 2024   imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Park Helenów in Łódź: Bronisław Wilkoszewski, „Widoki m. Łodzi” – Park Hellenów

Data publikacji: 2006-06-16, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Bronisław Wilkoszewski
 
Fotografia przedstawia widok z lotu ptaka na znajdującą się w parku Helenów fontannę i otaczające je alejki. Park Helenowski został założony w latach 80. XIX wieku przez rodzinę Anstadtów, jako obiekt prywatny, do którego wstęp był płatny. Park stworzyła firma ogrodnicza L. Späth. Park był urządzony z przepychem, na zwiedzających czekały liczne atrakcje jak stawy z przystanią dla łódek, kamienną kaskadą na skarpie oraz wodotryskami, różane aleje, zwierzyniec (w którym oglądać można było między innymi. niedźwiedzie i małpy), grotę z lawy wulkanicznej, tarasy, bogate kwietniki, muszlę koncertową, tor kolarski, korty tenisowe i boisko. W 1889 roku wybudowano drewnianą restaurację, a w następnym roku kolejną. Ponadto w parku znajdowały się: cukiernia, wieża widokowa, pawilon teatralny oraz hala sportowa. W trakcie I wojny światowej park został w dużej mierze zdewastowany i przez całe dwudziestolecie międzywojenne nie powrócił już do dawnej świetności. Po II wojnie światowej był przez rok użytkowany przez wojsko, potem przeszedł na własność miasta. Nazywał się wtedy parkiem 19 Stycznia. Park został uporządkowany i udostępniony mieszkańcom Łodzi. Wschodnią część przekazano klubowi sportowemu. W latach 50. XX wieku organizowano w nim koncerty, zabawy, wystawy. W latach 60. XX wieku zlikwidowano ogrodzenie. W trakcie odnawiania parku w latach 70. XX wieku rozebrano muszlę koncertową, zwierzyniec, przystań, wzmocniono drogi i skarpy, wyremontowano sztuczną grotę, fontanny i mostek. Przez wiele lat park był zaniedbany, dopiero w latach 90. XX wieku przeprowadzono renowację: odtworzono stawy oraz alejki, zbudowano obszerny plac zabaw dla dzieci oraz oświetlono główne aleje. Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).

 


Park Helenow Lodz old2
Łódź, ul. Północna-Żródłowa-Smugowa, park Helenów, 1855–1865 -4
Łódź, ul. Północna-Żródłowa-Smugowa, park Helenów, 1855–1865 -1
Łódź Park Helenów - panoramio (3)
 
Łódź - Park Helenów - panoramio (2)
Łódź - Park Helenów - panoramio
Park Helenów 1855–1865 Łódź ul Północna – Źródłowa – Smugowa F
Helenów Park building no1 Quercus, Łódź Żródłowa Street
 
Park Helenów 1855–1865 Łódź ul Północna – Źródłowa – Smugowa E
Łódź- Grota w Parku Helenów - panoramio (1)
Helenów Park Łódź 2012
Łódź - Park Helenów - panoramio (3)
 
Łódź Park Helenów - panoramio (4)
Bronisław Wilkoszewski, „Widoki m. Łodzi” – Park Hellenów
Łódź Park Helenów - panoramio
Ignacy Płażewski, Restauracja i kawiarnia w Parku Helenów w Łodzi, I/4720/8
 
Park Helenow Lodz old4
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola