Belka
Niedziela, 26 Maja 2024   imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ratusz w Łodzi: Ignacy Płażewski, Południowa strona Placu Wolności w Łodzi, I/4719/3

Data publikacji: 2016-12-17, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Ignacy Płażewski
 
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca Plac Wolności od strony ulicy Legionów, na której widać przechodniów oraz autobus miejski (kursujący między Placem Wolności, a Placem Niepodległości) stojący na przystanku. Początki Placu Wolności wiążą się z wytyczeniem obszaru Nowego Rynku (który w 1918 roku został nazwany Placem Wolności) w latach 1821-23. Wyznaczony został wtedy ośmiokątny plac centralny pierwszej osady przemysłowej zwanej Nowym Miastem. Nowy Rynek był też punktem centralnym do wyznaczenia czterech obszarów urbanistycznych podzielonych na 202 działki nowej osady przemysłowej – granicę ich stanowiły kolejno ulice Wschodnia, Zachodnia, Północna oraz Południowa (ob. Rewolucji 1905 roku). W tle widać budynek dawnego Ratusza, projektu Bonifacego Witkowskiego, wzniesionego przez zgierskiego przedsiębiorcę budowlanego Zbigniewa Libelta, który powstał w latach 1826-1827. Jest to najstarszy zabytek przemysłowej Łodzi. Budynek, reprezentujący formą styl typowy dla późnego klasycyzmu Królestwa Polskiego usytuowano na narożnej działce przy Nowym Rynku u wlotu ulicy Piotrkowskiej. Dziś w budynku dawnego Ratusza, w którym mieściła się również min. kasa miejska i odwach z więzieniem, siedzibę ma Archiwum Państwowe w Łodzi. Co ciekawe forma Ratusza została zharmonizowana ze stojącym po drugiej stronie u wlotu obecnej ulicy Piotrkowskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy. Oba tworzyły efektowną „bramę” do głównej ulicy miasta. Świątynia powstała w latach 1826-28 wg. projektu tego samego architekta co Ratusz, Bonifacego Witkowskiego, a w latach 1889-1891 ze względu na rosnącą liczbę wiernych została przebudowana wg projektu Otto Gehlinga. Od 1945 r. jest to kościół rzymskokatolicki pw. Zesłania Ducha Świętego. Ostatni wyróżniający się na fotografii budynkiem to pierwotnie wybudowana w 1856 r. siedziba Szkoły Powiatowej Realnej Niemiecko-Rosyjskiej powstałej na podstawie planów architekta Jana Karola Mertschinga. Budynek ten ulegał przekształceniom wraz z rozwojem miasta. Zapotrzebowanie na średnią katedrę techniczną w prężnie rozrastającym się przemysłowym ośrodku spowodowało, że budynek ten został rozbudowany w 1884 r. wg. projektu Hilarego Majewskiego a w jego wnętrzach zagościła Wyższa Szkoła Rzemieślnicza. Dalsze przekształcenia wiążą się z adaptacją gmachu na potrzeby administracyjne – dawny ratusz okazał się niewystarczający dla rozwijającego się miasta. W latach 1924-25 dla potrzeb Magistratu rozbudowano ponownie budynek pod nadzorem ówczesnego architekta miejskiego Wiesława Lisowskiego. Po II wojnie światowej gmach ten stał się siedzibą łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego i pełni tę rolę do dziś.

 


Łódź- Plac Wolności - panoramio
Light Move Festival34(js)
Light Move Festival 2013 12
Light Move Festival30(js)
 
Griffin on the front of the building, Łódź Wolności Square
Łódź, ul.Piotrkowska, Ratusz - panoramio
Light Move Festival 2013 09
Medal Muzeum Historii Miasta Łodzi
 
Lion on front of the house, Łódź 2 Piotrkowska Street
Archiwum Akt Dawnych Miasta Łodzi 39 606 0 Ł-II 15 18
Lions on front of the building, Łódź Wolności Square
Light Move Festival 2013 11
 
Łódź- Ratusz Staromiejski - panoramio
Light Move Festival29(js)
Łódź- Ratusz Staromiejski - panoramio (1)
Łódź, Ratusz Miejski - panoramio
 
Łódź, Ratusz, Pl. Wolności - Light Move Festival 2013. - panoramio
Light Move Festival 2013 01
Ignacy Płażewski, Południowa strona Placu Wolności w Łodzi, I/4719/3
Light Move Festival28(js)
 
Zegar Ratusza
5 Lodz 061
Łódź - wieża ratusza staromiejskiego - panoramio
Łódź - Ratusz Staromiejski - panoramio
 
Light Move Festival 2013 10
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola