Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rowerowy ranking miast 2018: Łódź na 3. miejscu!

Data publikacji: 2018-07-04, Data modyfikacji: 2018-07-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Rowerowy ranking miast 2018: Łódź na 3. miejscu!

W rowerowym rankingu największych polskich miast Łódź zajęła 3. miejsce, tuż za Warszawą i Lublinem. Miasto nie może się jednak czuć na podium zbyt pewnie, bo infrastruktura rowerowa wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Łódzcy rowerzyści mogą korzystać ze 188 kilometrów ścieżek rowerowych i pasów ruchu, kontrapasów czy ciągów pieszo-rowerowych (dane za 2017 r.). Tyle samo ma Gdańsk, ale biorąc pod uwagę powierzchnię obu miast, ich zagęszczenie wypada w Łodzi nieco gorzej – na każdy kilometr kwadratowy przypada ok. 640 metrów ścieżek, co w tej kategorii jest ósmym wynikiem w rankingu Morizon.pl.

Mimo niedoborów w infrastrukturze, w Łodzi nie dochodzi do wielu wypadków z udziałem rowerzystów. Według statystyk Policji, w ubiegłym roku było ich 56 – trzy razy mniej niż w Poznaniu i aż cztery razy mniej niż w Krakowie. Ze współczynnikiem na poziomie 8 wypadków na 100 tys. mieszkańców, Łódź zasłużyła na trzecie miejsce w kategorii bezpieczeństwa, ustępując jedynie Bydgoszczy i Warszawie.

W rankingu oceniano również funkcjonowanie miejskich wypożyczalni rowerów. Uruchomiony w 2016 r. Łódzki Rower Publiczny to jeden z najmłodszych systemów w kraju. Nie przeszkadza mu to w byciu jednym z najlepszych – przynajmniej pod względem liczby rowerów i zagęszczenia stacji. Jeden rower miejski w Łodzi (łącznie jest ich ponad 1,5 tys.) przypada na 451 mieszkańców, co w skali kraju jest całkiem niezłym wynikiem – lepszym bilansem mogą się pochwalić tylko Warszawa, Lublin i Poznań. Ze 154 stacjami współczynnik zagęszczenia wynosi 0,53 na każdy km2 powierzchni, co jest trzecim wynikiem w Polsce.

Więcej informacji o rankingu oraz wybrane trasy rowerowe dla okolic Łodzi znajdziecie w artykule: https://www.morizon.pl/blog/rowerowy-ranking-miast-2018-lodz/ 

, Źródło artykułu: morizon.pl, Autor zdjęć: morizon.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola