Belka
Piątek, 27 Maja 2022   imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Łatwiejszy powrót do aktywności zawodowej młodych rodziców

Data publikacji: 2022-01-30, Data modyfikacji: 2022-01-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Łatwiejszy powrót do aktywności zawodowej młodych rodziców

Powstanie nowych przedszkoli i żłobków w małych miastach i na wsi jest napędem dla rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego regionu. Dzięki stworzeniu systemu opieki nad najmłodszymi, ludzie chętniej osiedlają się na tych terenach – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas uroczystości otwarcie nowego żłobka gminnego w Rzgowie.

Zapewnienie opieki dla najmłodszych dzieci jest niezmiernie istotne w kontekście powrotu rodziców do pracy. Publiczny żłobek to często jedyne wyjście, które pozwala na aktywność zawodową młodych rodziców.

Gmina Rzgów na budowę żłobka otrzymała ponad 407 tysięcy zł z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Inwestycję wsparły również środki z budżetu państwa z rządowego programu „Maluch Plus” w wysokości 420 tysięcy zł.

Dzięki nowemu żłobkowi, kolejne 14 rodzin z Gminy Rzgów zapewni swoim dzieciom właściwą opiekę pielęgnacyjno-edukacyjną.

Wizyta w nowej placówce była okazją do podsumowania, jakie propozycje z obszaru rodziny i polityki społecznej zostały zrealizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 na terenie gminy.

Wiceminister Waldemar Buda przypomniał także znaczenie projektu „Maluch Plus”. To rządowy program dofinansowujący tworzenie placówek opiekuńczych dla dzieci do 3 roku życia (żłobków). 

"Planujemy wzmocnienie programu „Maluch Plus”, by podwoić liczbę miejsc opieki. To pomoże rodzicom wrócić na rynek pracy po przyjściu na świat dziecka" - mówił wiceminister Waldemar Buda 

Na program przeznaczono w 2021 r. kwotę do 450 mln zł. O dofinansowywanie, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogły ubiegać się podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Celem programu „Maluch Plus" jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.

, Źródło artykułu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola