Belka
Niedziela, 17 Maja 2026   imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dziś obchodzimy Dzień Europy!

Data publikacji: 2013-05-08, Data modyfikacji: 2013-05-09
A A AWydrukDrukuj  
 

Dzień Europy obchodzony 9 maja upamiętnia rocznicę tzw. deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman minister spraw zagranicznych przedstawił idee, które stały się podstawą utworzenia Unii Europejskiej. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali został podpisany niespełna rok później i wszedł w życie w lipcu 1952 roku. Na szczycie UE w Mediolanie w 1985 r. postanowiono, że 9 maja obchodzony będzie Dzień Europy.

Z okazji Święta Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i Komisarz Cecilia Malmström wezmą udział w konferencji we Florencji na temat stojących aktualnie przed Europą wyzwań gospodarczych oraz dalszej integracji. W Parlamentarium odbywa się także gra fabularna dla odwiedzających szkół. Co roku bierze w niej udział ok. 10 tysięcy uczniów.

Z okazji Święta Europy organizowane są liczne wydarzenia w całej Unii Europejskiej. W sobotę 4 maja swoje drzwi otworzyły w Brukseli wszystkie instytucje i organy doradcze UE, w tym także Komitet Regionów, gdzie prezentowała się także Łódź!

 

 

UM Łódź, Źródło artykułu: www.uml.lodz.pl, Autor zdjęć: UM Łódź
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola