Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Viktoria Marinov -OKNA -wystawa fotografii

2013-04-18  
Źródło artykułu: fotocafe102, Autor zdjęć: Viktoria Marinov
 
Viktoria Marinov -OKNA -wystawa fotografii

W okresie 18 kwietnia – 2 maja 2013 r. będzie można ogladąć wystawę fotografii Viktorii Marinov OKNA. Na wernisaż zapraszamy w dniu 18 kwietnia o godzinie 19:00 na Piotrkowską 102.

Okna stare i okna nowe, porządne i zaniedbane, wyszukane i niepozorne. Za każdym z nich kryje się historia, której bohaterami są mieszkańcy domów i ich goście, właściciele sklepów i ich klienci. Za każdym z tych okien kryje się mikroświat, niezliczone warianty opowieści, stworzonych przez naszą wyobraźnię i przefiltrowanych przez naszą indywidualną wrażliwość. Detale, wycięte w okiennych ramach fragmenty wnętrz, kwiaty w doniczkach, naklejki na szybach, kraty, firanki i bibeloty wytyczają ścieżki hipotetycznym scenariuszom w naszych umysłach.
Okna skrywają swoje tajemnice, jednocześnie niestrudzenie obserwując nie tylko świat wewnątrz, ale i ten zewnętrzny. Okno jak oko rejestruje wszystko to, co dzieje się na ulicy, przechodniów, samochody, rowerzystów. Ktoś się zatrzymuje i robi zdjęcie. Ktoś stanął pod oknem i rozmawia przez telefon. Dwoje znajomych spotyka się przypadkowo przed sklepem.
Okno jest granicą dwóch światów, bezpiecznego zacisza domowego i groźnej rzeczywistości na zewnątrz, więzienia w zamkniętym pomieszczeniu i swobody na wolnym powietrzu, bliskich i obcych.
Fotografie okien korespondują z filmami wideo, na których widzimy ulice z perspektywy wiecznego obserwatora, na którego rzadko zwracamy uwagę, to znaczy okna. Okno nie bierze udziału w naszym życiu, jest niemym obserwatorem, świadkiem, czasami tylko w jego szybie odbija sie obraz.
Jako stały element naszego otoczenia jest przedstawione w formie statycznej, na fotografii, natomiast ulegający ciągłym zmianom świat ulicy jest zarejestrowany na taśmie wideo. Kamera została umieszczona w trzech oknach w różnych miejscach i rejestrowała z tej perspektywy obraz ulicy bez przerwy w ciągu pół godziny.
Poprzez wystawę pragnę sprowokować widzów do pofolgowania swojej wyobraźni, do ujrzenia tego, co nie zostało pokazane. W każdym z nas tkwi bowiem coś z podglądacza, bez znaczenia po której stronie okna się znajdujemy.

Viktoria Marinov


Viktoria Marinov – ur. 29 marca 1980 roku w Łodzi; ukończyła studia na wydziale reżyserii filmowej i telewizyjnej oraz drugi kierunek na wydziale operatorskim w Państwowej Akademii Teatralnej i Filmowej im. „Kr. Sarafova“ w Sofii (Bułgaria) w 2005 roku; autor krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych; w 2012 roku ukończyła prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Rybacy“; od ponad piętnastu lat zajmuje się fotografią; w latach 2004 i 2005 odbyły się w Sofii jej dwie indywidualne wystawy fotograficzne; zdjęcia okien zbiera od ośmiu lat; wystawa „Okna“ miała swoją premierę 30 marca 2012 roku w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Wystawa Viktorii Marinov przedstawia cykl dwudziestu fotografii okien oraz trójkanałową instalację wideo ukazującą sceny uliczne. Statyczne obrazy, których bohaterem są okna fotografowane na zewnątrz mieszczących je budynków, skonfrontowane są z obrazami ulicy uchwyconymi z pozycji obserwatora w oknie.
Seria fotograficzna będącą częścią większego cyklu prac Marinov połączona z ruchomym obrazem, stanowi zarazem swoisty “zapis socjologiczny” miasta, “przegląd detalu architektury” i obserwację zachowań ludzi w przestrzeni publicznej. Projekt jest refleksją artystki na temat postrzegania rzeczywistości, procesu obserwacji i bycia obserwowanym.
Ważną częścią pracy Marinov jest integracja wszystkich elementów wystawy przypominających filmowe myślenie, w którym scenografia, fabuła, fotografie i dynamika obrazu podporządkowane są idei reżysera. Wystawa Marinov jest raczej bliższa dokumentowi filmowo-fotograficznemu niż fabularnej narracji, ale wszystkie możliwe scenariusze widzenia pozostają kwestią otwartą na wyobraźnię widzów.

Michał Jachuła – kurator wystawy

Wystawa została zrealizowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

fotocafe102
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola