Łódź dołączyła do miast, w których o części budżetu zadecydują bezpośrednio mieszkańcy. Kwota, jaką miasto zarezerowaøo na projekty łodzian to 20 milionów zł.
-Żadne z polskich miast posiadających budżety partycypacyjne takiej kwoty jeszcze nie miało. Sami łodzianie zadecydują o tym, na co ją przeznaczyć. Mogą zgłaszać zarówno projekty na swoich osiedlach, jak i te ważne dla całej Łodzi. - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska podczas konferencji prasowej otwierającej cykl spotkań informacyjnych.
Zaplanowano 36 spotkań na łódzkich osiedlach podczas, których łodzianie dowiedzą się jakie projekty mogą zgłaszać i poznają procedurę głosowania. Powinni pamiętać, że projekty muszą mieścić się w zakresie zadań gminy. Wszystkie te kompetencje wymienione zostały na stronie budżet.dlalodzi.info gdzie znaleźć można także całą procedurę budżetu obywatelskiego „krok po kroku" oraz harmonogram spotkań z mieszkańcami.
-Mogą to być najróżniejsze zadania od tych z zakresu kultury, poprzez edukację, skończywszy na drogach i transporcie publicznym. Będziemy pojawiać się na wszystkich spotkaniach, aby odpowiedzieć na pytania mieszkańców - powiedział Borys Martela, przedstawiciel dwóch organizacji prowadzących kampanię informacyjną w imieniu miasta. Są to Stowarzyszenie Topografie oraz Fundacja Normalne Miasto Fenomen.
Projekty zgłaszać można od 30 kwietnia do 30 czerwca br. Więcej informacji o budżecie partycypacyjnym uzyskać będzie można także w punkcie informacyjnym przy ul. Piotrkowskiej 110. (kz)
Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna. Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola