Belka
Wtorek, 14 Maja 2024   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pokaz Animacji Krzysztofa Marczaka „Podróże przez fraktale”

2013-01-24  
Źródło artykułu: fotocafe102, Autor zdjęć: k.marczak
 
Pokaz Animacji Krzysztofa Marczaka „Podróże przez fraktale”

W dniu 24 stycznia 2013 o godzinie 19:00 zapraszamy na Pokaz Animacji Krzysztofa Marczaka „Podróże przez fraktale”.Wstęp wolny!

Ale czym są fraktale? Otóż, jak mówi sam autor: Fraktale to obiekty samo-podobne charakteryzujące się tym, że kształt małego fragmentu obiektu jest podobny do jego większego wycinka. Przykładem występujących w naturze fraktali może być liść paproci, którego poszczególne listki są zbliżone kształtem do całego liścia. Może to być także kalafior, którego poszczególne różyczki przypominają całego kalafiora. W naturze występuje mnóstwo rzeczy, które można by ze względu na kształt zakwalifikować jako fraktale. Dlatego też matematycy postanowili znaleźć jak najzwięźlejszy opis tych bardzo skomplikowanych, ale jednocześnie prostych ze względu na samo-podobieństwo obiektów. Prekursorami w tej dziedzinie był Gaston Julia oraz Benoit Mandelbrot. To właśnie Mandelbrot wprowadził do matematyki pojęcie fraktal (łac. fractus – złamany, cząstkowy, ułamkowy). Pokazali oni, że czasem w zaledwie kilku linijkach algorytmu, da się opisać tak skomplikowane obiekty jak drzewa, chmury, kryształy, linie brzegowe wysp. Fraktale mogą opisywać nawet fluktuacje cen na giełdzie papierów wartościowych. W przeciwieństwie do geometrii klasycznej, fraktale przybierają kształty takie jak rzeczywiście występują w naturze, gdzie przecież nie występują idealne trójkąty czy okręgi.


Autorem animacji jest Krzysztof Marczak, z zawodu inżynier automatyk, z pasji programista, grafik uwielbiający zamieniać matematykę i fizykę w sztukę przyjazną dla oka. Już od dzieciństwa interesował się matematyką a przede wszystkim geometrią. Na swoim pierwszym komputerze pisał już proste programy rysujące na ekranie ciekawe figury geometryczne. Z biegiem czasu zainteresowanie Krzysztofa fraktalami rosło, współmiernie z jego wiedzą o programowaniu i matematyce. Kilka lat temu nawiązał kontakt i zaczął wymieniać doświadczenia z innymi wielbicielami fraktali z różnych zakątków świata. Daniel White opracował wtedy ciekawy wzór matematyczny rozszerzający fraktal Mandelbrota na trzy wymiary. Pozwoliło to na zrealizowanie zupełnie nowego projektu czyli, stworzenia programu do generowania trójwymiarowych obrazów z fraktalami. Powstało wtedy kilka aplikacji napisanych przez niezależne osoby i autorem jednej z nich jest właśnie Krzysztof (www.mandelbulber.com).

fotocafe102
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola