Święta Bożego Narodzenia mają swoją tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. O tym, że warto ją pielęgnować i przekazywać najmłodszym przypomni w przedświąteczne weekendy Port Łódź. Pod okiem specjalistek od najpiękniejszych, gwiazdkowych tradycji – pań z Koła Gospodyń Wiejskich, dzieci stworzą wyjątkowe świąteczne ozdoby, pierniczki i kartki.
Tradycje od pokoleń
Port Łódź zaprasza dzieci na przedświąteczne warsztaty - 22 i 23 grudnia.
- Wracając pamięcią do dzieciństwa, przypominamy sobie, że to wtedy Święta Bożego Narodzenia miały dla nas największą moc. Tygodnie przygotowań, własnoręcznie robione ozdoby choinkowe z papieru, tradycje pielęgnowane podczas uroczystych Wigilii u dziadków. Trochę na przekór dzisiejszym czasom, chcemy sięgnąć do najstarszych, najpiękniejszych zwyczajów, które panowały w polskich domach i przekazać je dzieciom - mówi Emila Lange-Cichocka, menadżer działu marketingu Portu Łódź.
Swoją wiedzą i doświadczeniem podczas warsztatów będą się dzielić gospodynie domowe z Koła Gospodyń Wiejskich. Panie w tradycyjnych strojach ludowych przybliżą dzieciom świąteczne zwyczaje i pomogą wykonać ozdoby choinkowe, smakowite pierniczki i niepowtarzalne kartki świąteczne. Wszystko to w trzech warsztatowych strefach.
Papier, lukier i bibuła
Dla najmłodszych w godzinach 11.00 – 19.00 będą działały wszystkie trzy strefy. W pierwszej roznosić się będzie zapach pierniczków, które najmłodsi ozdobią kolorowym lukrem, makiem czy rodzynkami. Na drugim stanowisku warsztatowym powstaną tradycyjne ozdoby świąteczne – łańcuchy z papieru i inne dekoracje zrobione z bibuły i kolorowych tasiemek. Dla dzieci przygotowano także stanowisko zdobienia wyjątkowych, bo stworzonych własnoręcznie przez maluchów, kartek świątecznych. Tam też najmłodsi będą mogli napisać list do Mikołaja.
- Mamy nadzieję, że najmłodsi poznając dawne zwyczaje, jeszcze mocniej poczują magię zbliżających się świąt i sami zachęcą rodziców do kultywowania tradycji. Zadbaliśmy o to, żeby podczas warsztatów dzieci pracowały na naturalnych, ponadczasowych materiałach, używanych zarówno dziś, jak i 50 lat temu – dodaje Emila Lange-Cichocka.
Więcej informacji na stronie internetowej www.portlodz.pl.
Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna. Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola