Belka
Czwartek, 16 Maja 2024   imieniny: Andrzej, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Akcja „Oddaj krew - ocal życie” w Porcie Łódź

2012-11-10  
 
Akcja „Oddaj krew - ocal życie”  w Porcie Łódź

Kilkanaście minut, sześć łatwych kroków i mniej niż pół litra siebie – tyle wystarczy, by stać się bohaterem i uratować ludzkie życie. W sobotę, 10 listopada,
w ramach akcji „Oddaj krew – ocal życie” w Porcie Łódź na parkingu przy Leroy Merlin stanie autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Zbiórka krwi potrwa w godzinach 13:00-17.00.

Aby pomóc potrzebującym i stać się bohaterem wystarczy zaledwie sześć łatwych kroków.
- Krwiodawstwo to wspaniała i potrzebna idea, jednak nadal wiele osób nie decyduje się zostać dawcą z obawy przed bólem i długim procesem rejestracji. W trakcie listopadowej zbiórki krwi w Porcie Łódź chcemy obalić te mity. Wystarczy bowiem tylko kilkanaście minut podczas zakupów lub rodzinnych spotkań, by wykonać 6 prostych kroków
i bezboleśnie oddać krew, która pozwoli uratować komuś życie - mówi Emilia Lange-Cichocka, menadżer działu marketingu Portu Łódź.

Pierwszy krok to wypełnienie krótkiego formularza dotyczącego stanu zdrowia, przebytych chorób
i przyjmowanych leków. Odpowiedź na pytania zajmuje tylko kilka minut. Z wypełnionym formularzem i dowodem osobistym należy zgłosić się do osoby rejestrującej potencjalnych dawców (zapyta ona o imię, nazwisko i adres zamieszkania) – to krok drugi, a następnie potencjalny dawca zostanie poproszony o oddanie niewielkiej próbki krwi do badania morfologicznego – to już krok trzeci. Wstępne badanie krwi jest konieczne, by sprawdzić, czy jest ona pełnowartościowa, a jej oddanie będzie dla dawcy całkowicie bezpieczne. Kolejnym krokiem jest krótkie badanie, w trakcie którego lekarz sprawdzi poprawność wypełnionego na wstępie formularza, skontroluje stan zdrowia, osłucha płuca i zmierzy ciśnienie krwi. Wszystko po to, aby właściwe oddanie krwi przebiegało w pełni bezpiecznie dla dawcy.

Pobieranie krwi jest bezbolesne i trwa około 5 – 10 minut oraz odbywa się w sterylnych warunkach. Przez ten czas dawca oddaje 450 ml płynu. To wystarczająca ilość, aby uratować czyjeś życie. Warto pamiętać, że dawcom krwi przysługuje kilka przywilejów. W dniu oddawania krwi należy im się dzień wolny od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dodatkowo, aby zregenerować siły, każdy dawca krwi otrzymuje kaloryczną, słodką paczkę, w której znajduje się 8 czekolad, batonik i napój energetyczny oraz specjalny upominek przygotowany przez Leroy Merlin. Krwiodawca może bezpłatnie otrzymać również wyniki morfologii krwi, badania na obecność zakażenia wirusem żółtaczki typu B i C, wirusem HIV i kiły, a także poznać swoją grupę krwi. Dawca ma również możliwość otrzymania legitymacji „Honorowego Dawcy Krwi” oraz karty identyfikacyjnej „Grupy Krwi”.

Dzieląc się swoją krwią każdy staje się bohaterem. Wystarczy chwila, żeby uratować komuś życie.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.portlodz.pl.

Biuro prasowe Portu Łódź: Maria Szwed
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola