Belka
Niedziela, 28 Kwietnia 2024   imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

“Miejsce artysty” w Galerii Wolna Przestrzeń

2012-11-08  
Źródło artykułu: notka prasowa
 
“Miejsce artysty” w Galerii Wolna Przestrzeń

Czy miejsce artysty to jego pracownia? Galeria, uczelnia artystyczna, przestrzeń publiczna, internet? Jakie jest miejsce i rola artysty we wspólczesnym świecie? Czy miejsce artysty jest z góry określone czy też twórcy powinni sami je wyznaczać? Odpowiedzi na te i podobne pytania poszukują uczestnicy wystawy pod tytułem „Miejsce artysty”, której otwarcie odbędzie się w Galerii Wolna Przestrzeń mieszczącej się na wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi przy ul. Franciszkańska 76/78 w dniu 8 listopada 2012 o godzinie 19.00.

Projekt posiada wyjątkowy charakter jest wspólnym dziełem grupy młodych studentów, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i nie tylko. Jego wyjątkowość polega na wspólnej realizacji całości zadań jakie postawili sobie uczestnicy, jak wiemy szkoły artystyczne uczą przeważnie działania w pojedynkę. A może szkoda? Przypadkowo napotkany przechodzień zapytany o miejsce artysty odpowiedział bez wahania: „artyści powinni ze sobą współpracować, wtedy coś się dzieje”. Naprowadzona tą wypowiedzią, niewielka acz zróżnicowana grupa zapaleńców postanowiła działać wspólnie.

Zaprezentowana na wystawie instalacja jest wynikiem burzy mózgów przeprowadzonej podczas pierwszego roboczego spotkania w Galerii Wolna Przestrzeń. Techniki, którymi posłużyli się uczestnicy są bardzo proste: wideo, obiekty, spreparowane na potrzeby projektu ankiety, fotografia. Do udzielenia głosu w sprawie roli artysty zostali zaproszeni także przypadkowi przechodnie – ich wypowiedzi również wejdą w skład ekspozycji. Skąd ten pomysł? Miejsce artysty jest pośród ludzi, wyznaczamy je wspólnie, okazuje się, że prawie każdy zapytany przechodzień ma zaskakującą odpowiedź na temat tego gdzie widzi artystę, nie sposób zignorować tych głosów – twierdzi Michał Fryc, jeden z dwóch kuratorów galerii, student Wydziału Sztuk Wizualnych łódzkiej ASP.

Ze względu na wielorakie skojarzenia jakie ten temat wywołuje i potrzebę dialogu, koordynatorzy projektu postanowili w ramach wystawy zorganizować panel dyskusyjny. Do rozmowy zaproszeni zostali między innymi dr Tomasz Załuski, krytyk sztuki, dr Ewa Bloom-Kwaitkowska łódzka artystka, oraz studenci Wydziału Sztuk Wizualnych. Spotkanie odbędzie się 14 listopada o godzinie 14.00 w Galerii Wolna Przestrzeń. Wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają wszystkich, dla których problem miejsca artysty ma znaczenie, ale także wszystkich zaciekawionych. Galeria znajduje się na ul. Franciszkańskiej 76/78 w budynku Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa będzie czynna do 15 listopada 2012.


Koordynatorami projektu są Michał Fryc i Justyna Jakóbowska
uczestnicy projektu: Marta Ostajewska, Kamila Turkowska, Justyna Aulak, Katarzyna Ruszkowska, Karina Madej, Justyna Jakóbowska, Michał Fryc, i inni.....


http://wswgaleria.wix.com/wswgaleria#!
http://www.facebook.com/wolnaprzestrzen?fref=ts

galeria wolna przestzreń
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola