Belka
Czwartek, 21 Czerwca 2018   imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Damian Sabanty IMPULS Wystawa Prac

Źródło artykułu: fotocafe102.pl, Autor zdjęć: Damian Sabanty
A A ADrukuj
Dodaj do:nkFacebookWykopmyspace 
 
Damian Sabanty IMPULS Wystawa Prac

W dniach 25 lipca – 7 sierpnia będzie można obejrzeć w Foto Cafe 102 wystawę prac Damiana Sabanty pt.: IMPULS. Wernisaż odbędzie się w czwartek  tj. 25 lipca o g. 20:00.

Tekst o Tobie…

Tworzę rysunki, fotografie oraz graffiti. Fascynuje mnie klimat szarego, postindustrialnego miasta oraz faktury, jakie w nim napotykam: odrapane ściany kamienic, popękane mury. Na wielu z nich widoczne są moje graffiti, niczym nawarstwiający się grzyb.
Nie chcę wzorować się na innych artystach. Wolę iść własną drogą i korzystać z zasobów podświadomości. Rysowanie daje mi możliwość bezpośredniego przekazania wrażeń i odczuć. Zdarza się, że tworzę kompulsywnie. Wnikam w siebie, a zapełnianie kolejnych kartek papieru działa na mnie terapeutycznie. Prace stanowią szyfr myśli, z którymi toczę walkę. Zapisuję je za pomocą odrealnionych form. Wyrzucam zło na papier, niczym czarny tusz. Dzięki ekspresji plastycznej oczyszczam się z wielu wspomnień i doznań. Czasami poprzez działanie artystyczne uciekam od otaczającego mnie świata.
Niektóre rysunki i graffiti mają znaczenie metaforyczne. Często przedstawiam rosiczkę z okiem. Jest ona symbolem matki, która nad wszystkim panuje. Jej kwiaty wydają nasiona. Z części z nich rozwijają się embriony (kolejny stały motyw mojej twórczości), a inne upadają w ziemię i gniją. Mocno inspiruje mnie proces przekształcania się jednych form w kolejne.

… i o Twoich pracach

Impuls

Impulsy potrzebują wyrażenia. One przebiegają przez linie, które są cienkie i lekkie, a dzięki temu elastyczne, zmienne. Damian Sabanty zapełnia nimi przestrzeń. Umieszcza je blisko siebie, aż wirują w oczach, niczym w stylistyce op-artu. Chwyta w ich sidła postacie, fantazyjne stwory i rośliny. Kolejne, płaskie formy oddziela konturami i różnicuje deseniami. Żyły linii biegną aż do serc rysunków. Jeden z nich przedstawia ten proces dosłownie. Embrion przywiera do serca. Wzory, które je wypełniają, powielają kształt organu. Płód trzyma dłonie na liniach, jakby dotykał strun harfy. Rytm tej melodii nadają układy kresek.
Embriony są przedstawione na wielu pracach. Skojarzyły mi się ze „wspomnieniami wewnątrzmacicznymi” Salvadora Dalego. Malarz utrzymywał, że w okresie, który poprzedzał jego przyjście na świat, nawiedzały go różne wizje i doznania. Pod jego powiekami pojawiały się psychodeliczne obrazy. Twierdził, że imaginacje artystów dążą do odtworzenia tego stanu. Niezależnie od tego, czy słowa Dalego były prawdą, czy surrealistycznym żartem, jego koncepcja pozostaje interesująca. Echa wspomnień, o których mówił, są obecne także w rysunkach łódzkiego twórcy. On również pragnie uzyskać halucynacyjne wrażenia. Dzieła Sabantego pobudzają wyobraźnię. Są jak zapisy snów. Ich bohaterowie znajdują się pośród szklanych ścian, albo w innych, tajemniczych przestrzeniach wewnętrznych. Zapadają się w nie i pulsują w nich. W tych pracach widać zarówno potrzebę schronienia się (widoczną w kuleniu się ciał, zamknięciu ich w ograniczonych przestrzeniach), jak i ponownych narodzin, doświadczenia metamorfozy.
Ekspozycja, na której prezentowane są rysunki, jest pierwszą indywidualną wystawą tego artysty. Emanuje z niej energia, ekspresja, IMPULSywność i fantazja.

Marta Motyl

fotocafe102
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska

 Ważne telefony w Łodzi

ZDROWIE
     
Pogotowie ratunkowe 999 lub 112
     
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi 42 655 80 50


 
SPZOZ Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 42 675 70 00
     
Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego 42 685 51 30
     
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi 42 689 50 00
     
BEZPIECZEŃSTWO
     
Policja 997 lub 112
     
Komenda Miejska Policji w Łodzi 42 665 10 91
     
Straż Miejska 986 lub
42 250 22 01
     
Straż Pożarna 998 lub 112
     
Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Łodzi 42 631 52 00
     
Komenda Miejska Straży Pożarnej w Łodzi 42 616 30 00
     
URZĘDY / INSTYTUCJE LOKALNE
     
Urząd Miasta Łódź 42 638 44 44
     
Starostwo Powiatowe w Łodzi 42 633 71 91
     
Izba Skarbowa w Łodzi 42 254 70 00
     
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łodzi 42 676 34 99
     
Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi 42 251 65 00
     
Sąd Okręgowy w Łodzi 42 677 89 00
     
Prokuratura Okręgowa w Łodzi 42 676 86 24
     
SŁUŻBY TECHNICZNE
     
Pogotowie energetyczne 991
     
Pogotowie gazowe 992
     
Pogotowie ciepłownicze 993
     
Pogotowie wodno-kanalizacyjne 994
     
KULTURA
     
Centrum Kultury Młodych. Dom Kultury w Łodzi 42 684 83 94
 

EC1 Łódź 42 233 50 55
     
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi 42 637 30 90

   
TRANSPORT
     
PKS Łódź. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łodzi.  42 678 00 72Infolinia MPK Łódź 42 638 90 20
     
Green Cab Taxi Łódź 42 233 63 33
     
TAXI Łódź 602 783 376
_______________________________________________________
Kreska
 
Wyślij SMS

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola