Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jacek „Bielas” Bieleński i Marynarze -koncert w Foto Cafe 102

2013-03-14  
Źródło artykułu: fotocafe102, Autor zdjęć: marynarze
 
Jacek „Bielas” Bieleński i Marynarze -koncert w Foto Cafe 102

W dniu 14 marca (czwartek) 2013 o godzinie 20:30 w Foto Cafe 102 odbędzie się koncert Jacek „Bielas” Bieleński i Marynarze. Przed koncertem odbędzie się premiera nowego teledysku Marynarzy pt. „Wolność.” Wstęp wolny!



„Bielas" i Marynarze to „supergrupa" utworzona przez znanych łódzkich muzyków współtworzących miejski underground. Muzycy formacji są od lat obecni na polskim rynku, chociaż „Marynarze" to ich pierwsza wspólna kolaboracja. Wspólne muzykowanie przerodziło się w końcu w konkretny projekt, gdzie znakomitym tekstom Bieleńskiego towarzyszy akompaniament z rockowym pazurem. Motorem napędowym łódzkiego okrętu jest Jacek Bieleński i jego bezkompromisowe teksty pełne prawdy o życiu i przewrotnego humoru.
„Bielas" znany ze swoich wcześniejszych zespołów Plastic Bag i Pafullon jest przede wszystkim „tekściarzem". Jego piosenki śpiewa wielu znanych polskich artystów od Fiolki po Marylę Rodowicz, a międzypokoleniowy hit lat 80-tych "Dentysta Sadysta" w wykonaniu Różowych Czubów ze słowami Bieleńskiego bije obecnie rekordy oglądalności w serwisie YouTube.
„Marynarze Łodzi", to prawdziwy rock'n'rollowy zespół w najlepszym rozumieniu tych słów. To powrót do czasów, kiedy koncerty grano używając wyłącznie gitarowych i wokalowych wzmacniaczy, cały sprzęt był analogowy i nie było ani znanych producentów ani elektronicznych zabawek pozwalających każdemu nagrać płytę we własnym domu. Ta niezwykle żywa muzyka to połączenie tradycji bluesa i country z elementami punk, ale przede wszystkim to czysty rock'n'roll. Marynarze sami nigdy nie wiedzą jak skończy się piosenka, którą zaczynają grać na koncercie, ile zwrotek zaśpiewa Jacek ani co jest następne na set liście, której nigdy nie przygotowują. Frontman na bieżąco aranżuje utwory, a wytrawni muzycy zespoleni ze swoimi instrumentami czujnie wpasowują się w klimat danej chwili. To wszystko sprawia, że koncerty grupy są niepowtarzalne i wyjątkowe.
Za gitarę odpowiedzialny jest Robert Tuta – weteran alternatywnej sceny – multiinstrumentalista, członek zespołu Agressiva 69, znany również ze współpracy z zespołami Hedone oraz 1984.
Charakterystyczne, melodyjne i niepodrabialne riffy basu to zasługa Wojtka Michalca, gitarzysty i basisty, członka obsypanego nagrodami zespołu Cool Kids of Death.
Za perkusją, której zadaniem jest okiełznanie wszystkich artystów, z powodzeniem zasiada wszechstronny Piotrek Gwadera, perkusista formacji L.Stadt. Jest również akordeonistą i kompozytorem muzyki filmowej.


Jacek Bieleński (rocznik 1951) to swoisty artystyczny fenomen miasta Łodzi. Polski, muzyczny odpowiednik Toma Waitsa; literacki odpowiednik Charlesa Bukowskiego. Prawnuk napoleońskiego generała, wnuk przedwojennego wiceprezydenta Łodzi; syn dziennikarki i modelki. „Grzesiuk Piotrkowskiej", „Książę Nocy", „Marynarz Łodzi" – to tylko niektóre z poetyckich epitetów, które w malowniczy sposób oddają charakter tego kontrowersyjnego artysty. Poeta, tekściarz, kompozytor, prozaik, scenarzysta filmowy, aktor, organizator oraz pomysłodawca wydarzeń kulturalnych. Od ponad 11 lat prowadzący scenę klubu Łódź Kaliska. Na scenie pojawiał się m.in. z Tomaszem Stańko, Jorgosem Skoliasem, Stanisławem Sojką, zespołami YeShe i Kinior Sky Orchestra. Jego pasjami są buddyzm, kobiety i podróże. Bawi się modą, lansuje trendy jak choćby Czapkę Widkę, inicjatywę, którą oprócz Jurka Owsiaka czy Kory Jackowskiej podchwyciła Ultra Violet - muza Andyego Warhola oraz Emilie Benes–Brzezińska. Łodzianin wpisany na stałe do historii podziemno-podwodnego miasta. Z wykształcenia i zamiłowania do obrazków scenarzysta filmowy.
Jego teksty często poruszają wiele tematów na raz. Fantazje erotyczne potrafią przeplatać się z refleksją o ulicy i drwiną z wakacyjnych pocztówek. Przypominają wtedy postmodernistyczne puzzle, które trzeba samemu ułożyć. Zabawy słowne mieszają się z brutalnym językiem pełnym celnych kontrastów. Wszystko to powiedziane, wykrzyczane lub zanucone z chrypką. Jego twórczość to wybuchowa mieszanka szorstkiej, sowizdrzalskiej i momentami nieco nieobyczajnej poezji i wyrafinowanej, często jazzującej kompozycji. To żywa, łódzka legenda, postać niezwykle wyrazista, wielobarwna i anegdotyczna. Uwielbiany przez aktorów, malarzy i artystów wszelkiej maści, muzyk i wokalista, którego występy nigdy nie są takie same. Bieleński uwielbia bowiem wchodzić w dialog z publicznością, bawić się formą i przedstawiać swój indywidualny teatr i kreacje często komentujące aktualne wydarzenia i nastroje społeczne.

fotocafe102
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola