Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bombki, łańcuchy i anielskie włosy, czyli historia świątecznego drzewka

2012-12-08  
 
Bombki, łańcuchy i anielskie włosy, czyli historia świątecznego drzewka

 

Choinka - jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Świąt i obowiązkowa dekoracja każdego mieszkania. Myśląc o Bożym Narodzeniu, zazwyczaj mamy przed oczami zielone drzewko z kolorowymi bombkami i światełkami. Ale nie zawsze tak było. Między 8 a 23 grudnia w Porcie Łódź odbędzie się wystawa „Choinka dawniej i dziś” – podróż w czasie przez różne style dekorowania, od pierwszych świątecznych drzewek, do tych najbardziej współczesnych.


- Jeżeli zapytamy dzieci, czy wyobrażają sobie choinkę bez bombek, połyskujących łańcuchów lub kolorowych światełek, odpowiedź zapewne będzie przecząca. Dlatego też zapraszamy wszystkich, a w szczególności rodziny z dziećmi na wystawę bożonarodzeniowych dekoracji na przestrzeni epok - mówi Emila Lange-Cichocka, menadżer działu marketingu Portu Łódź.


Zwiedzający wystawę, trwającą od 8 grudnia, rozpoczną swą podróż od XVI-wiecznej Alzacji i pierwszych wspomnień świątecznych drzewek. Klienci zobaczą, jak kiedyś uzyskiwano piękny efekt, wykorzystując jedynie owoce, orzechy lub ozdoby z papieru. Wtedy jednak ozdobiona choinka była rzadkością, widywaną jedynie w bogatych domach. Bardzo interesującym elementem wystawy będzie z pewnością współczesna podłaźniczka – choinka zawieszona do góry nogami. Nawiązuje ona do starych tradycji, kiedy to nad stołem wieszano jodłowe lub świerkowe szczyty, albo olbrzymie wieńce. Przystrajano je ciastkami, owocami i wstążkami. Łańcuchy tworzono zaś z lnu i słomy. Wystawa obejmie też polską choinkę regionalną. Pokazana zostanie choinka łowicka, na której zawieszano wielobarwne, misternie robione aniołki i kwiaty. Drzewko z Podlasia zachwyci malowanymi szyszkami, łańcuchami z bibuły czy słomianymi gwiazdkami. Ponadto, zaprezentowana zostanie dekoracja z lat 20-tych i 30-tych. To wtedy sukces zaczęły odnosić, popularne do dziś, bombki. Poza nimi, do dekorowania używano także słodyczy i anielskich włosów, okrywających drzewko. W podobnej formie choinka przetrwała do końca XX wieku, kiedy to królowało przekonanie, że im więcej, tym lepiej. Przez lata zmian w trendach, odwiedzjący wystawę dojdą do choinek współczesnych. Nie muszą być już one zielone. Drzewka białe, srebrne czy czerwone najczęściej dobierane są do wnętrz i pełnią funkcję elementu dekoracyjnego. Najciekawszym pomysłem dla dzieci może okazać się choinka bajkowa, wystrojona w kolorowe gadżety związane z dziecięcym światem.

Wystawę „Choinka dawniej i dziś” będzie można oglądać w Atrium przy IKEA do 23 grudnia.
Więcej informacji na stronie www.portlodz.pl

Biuro prasowe Portu Łódź
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola