Belka
Poniedziałek, 25 Czerwca 2018   imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Do ART MODERN wprowadziły się światowe gwiazdy. Relacja z wydarzenia „Ach, ten łódzki modernizm!”

Data publikacji: 2017-10-17, Data modyfikacji: 2017-10-17
A A AWydrukDrukuj Wyślij e-mail
Dodaj do:  
 
Do ART MODERN wprowadziły się światowe gwiazdy. Relacja z wydarzenia „Ach, ten łódzki modernizm!”

Co łączy Polę Negri, Rudolfa Valentino i Marka Twaina? Cała trójka postanowiła zamieszkać na osiedlu ART MODERN w Łodzi! Wizerunki słynnych artystów znalazły się na klatkach schodowych budynku A1. Odsłonięciu instalacji i pamiątkowych tablic towarzyszyło spotkanie z profesor Joanną Olenderek, autorką książki „Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa”.

W 2017 roku minęło równe sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy. Modernistyczne hasło „miasto, masa, maszyna” jak nigdzie indziej żyje w Łodzi – miejscu nowoczesnym praktycznie już w momencie jego powstania. To właśnie tu, na osiedlu ART MODERN odbyło się wydarzenie „Ach, ten łódzki modernizm!”, wpisujące się w ogólnopolski rok awangardy.

Pola Negri, Rudolf Valentino i Mark Twain to twarze, które towarzyszą projektowi od samego początku. Klatki schodowe w budynku wzniesionym w ramach pierwszego etapu inwestycji otrzymały honorowy patronat słynnych artystów żyjących i tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Ponieważ koncepcja całej przestrzeni nawiązuje do tradycji Bauhausu oraz dorobku lokalnego modernizmu, do uwiecznienia sław inwestor podszedł dość oryginalnie – jak na Łódź przystało.

– Artyści modernistyczni przenieśli sztukę z ekskluzywnych galerii na ulice, w życie zwykłych ludzi. Ślad tego widzimy dziś w takich formach, jak grafika użytkowa czy urban art – wyjaśnia Michał Styś, szef OPG Property Professionals, zarządcy inwestycji. – W ART MODERN chcemy wiązać architekturę ze sztuką. W tym celu odwołaliśmy się do estetyki murali, które tak intensywnie nasycają łódzką tkankę miejską kreatywną, wielowymiarową grafiką – dodał.

Pola Negri – dziewczyna z sąsiedztwa

Choć kierujący projektem czerpią inspiracje między innymi z dorobku Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego – najsłynniejszych artystów łódzkiej awangardy – to nie boją się też stawiać na twórczość osób młodych, stawiających pierwsze kroki w świecie projektowania. Umieszczone na elewacjach podobizny gwiazd to prace Aleksandry Kaczanowskiej, absolwentki kierunku wzornictwa na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Autorka, zwyciężczyni konkursu zorganizowanego wspólnie przez OPG i ASP, z przymrużeniem oka potraktowała światowe sławy filmu i literatury, portretując je jako zwyczajnych mieszkańców osiedla. Efekt? Nietuzinkowi artyści uchwyceni w dość przyziemnych, typowo współczesnych sytuacjach. I tak, Rudolf Valentino gimnastykuje się przy dźwiękach magnetofonu, zaś Pola Negri wyprowadza na spacer uroczego buldożka.

– Murale w założeniu miały stanowić akcent wizualnie dopełniający elewacje osiedla ART MODERN. Moim priorytetem było wprowadzenie elementu, który nada indywidualny charakter a zarazem sprawi, że dane miejsce stanie się bardziej rozpoznawalne i przyjazne dla mieszkańców – podkreśla autorka prac.

Miejsce z historią

Honorowymi gośćmi wydarzenia była Pani Rektor ASP, prof. Jolanta Rudzka-Habisiak oraz Pan Igor Chalupec, były wiceminister finansów, przedsiębiorca i potomek Apolonii Chalupec, która szerszej publiczności znana jest jako Pola Negri.

– Myślę, że są co najmniej trzy powody, dla których Pola byłaby zadowolona ze sposobu, w jaki została upamiętniona – powiedział Igor Chalupec. – Po pierwsze znajduje się obok Rudolfa Valentino, swojej wielkiej miłości. Po drugie jest tutaj uśmiechnięta, wesoła, nieco w kontraście do tego, jak zapamiętaliśmy ją z poważnych filmów. Po trzecie zaś Pola była osobą na wskroś nowoczesną. Kochała modernizm. Myślę, że taka forma hołdu przypadłaby jej do gustu – podsumował krewny gwiazdy.

Ach, ten łódzki modernizm!

Wydarzenie uświetnił wykład dr hab. inż. arch. Joanny Olenderek, autorki książki „Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa”. Profesor Politechniki Łódzkiej poprowadziła słuchaczy przez kulturową mozaikę międzywojennej Łodzi – miejsca, w którym spotykali się wybitni architekci i budowniczowie różnych narodowości. Ich losy często nie są dzisiaj znane, ponieważ zostały zatarte przez tragiczne wydarzenia II wojny światowej. O ich istnieniu oraz twórczej działalności świadczą jednak liczne projekty w duchu modernizmu, współtworzące poczucie lokalnej tożsamości łodzian.

Pani profesor dokonała krótkiej charakterystyki oraz interpretacji wartości artystycznej i funkcjonalnej zapomnianych perełek łódzkiej architektury. Perełek, do których nawiązują dziś takie projekty, jak osiedle ART MODERN.

OPG Property Professionals, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: OPG Property Professionals
 
Kreska
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Kreska
Kreska
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Wyślij SMS

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola