Belka
Poniedziałek, 25 Czerwca 2018   imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Co czwarty wypadek. Zaproszenie na konferencję „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”

Data publikacji: 2017-10-11, Data modyfikacji: 2017-10-11
A A AWydrukDrukuj Wyślij e-mail
Dodaj do:  
 
Co czwarty wypadek. Zaproszenie na konferencję „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”

Tylko w 2016 roku w Łodzi doszło do 11 167 zdarzeń drogowych, z czego 2 853 było spowodowanych przez niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Statystyki jednoznacznie wskazują, że co czwarty wypadek, wliczając te ze skutkiem śmiertelnym, spowodowany był nadmierną prędkością. Jak temu zapobiegać? 

O tym będzie można dowiedzieć się więcej już 11 października na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie odbędzie się konferencja „Zagrożenia w ruchu drogowym. Łódź chroni przed nadmierną prędkością”. 

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn wypadków w Łodzi, również tych śmiertelnych. Jakie są skutki nadmiernej prędkości oraz jak zapobiegać takim zdarzeniom? Jak uświadomić społeczeństwu zagrożenia związane z przekraczaniem prędkości? Rozmowa na te tematy jest potrzebna, dlatego Komenda Miejska Policji w Łodzi wspólnie z Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce Uniwersytetu Łódzkiego postanowiły połączyć siły podczas konferencji naukowej „Łódź chroni przed nadmierną prędkością”. 

Zdarzenia drogowe, do których dochodzi w wyniku nadmiernej prędkości charakteryzują się dużą dynamiką, rozległością obszaru powypadkowego oraz poważnymi skutkami. Najczęściej po dynamicznym zderzeniu kierujący pojazdem traci nad nim panowanie, a pojazd, uderzając w napotkane na drodze przeszkody, przewraca się lub dachuje. To wszystko pomimo wyposażenia aut w liczne systemy, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów. 

Jednak wszystko, co udało się osiągnąć poprzez postęp technologiczny, musi być rozsądnie wykorzystywane przez kierowcę, który jest najważniejszym ogniwem systemu C-P-O (człowiek – pojazd – otoczenie). To od niego zależy, z jaką prędkością będzie się poruszał i czy będzie korzystał z systemów oraz urządzeń dostępnych w pojeździe. Niestety w dalszym ciągu na polskich drogach możemy spotkać kierowców, którzy lekceważą przepisy prawa, przez co narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Ważnym elementem konferencji będzie zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy w zachowaniu się na drodze, a przez to podniesienie poziomu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz wypracowanie nawyków i umiejętności bezpiecznego korzystania z dróg. Podczas konferencji wiedzą dzielić się będą nie tylko służby mundurowe, ale też naukowcy i prelegenci, których działalność zawodowa związana jest z systemami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poszukiwanie rozwiązań problemu nadmiernej prędkości na drodze będzie rozpatrywane także z wykorzystaniem badań naukowych oraz zastosowaniem nowoczesnych zaawansowanych technologii.

Konferencja odbędzie się 11 października 2017 roku w godz. 10:00-14:00 w auli głównej Wydziału Zarządzania UŁ (ul. Matejki 22/26). Jest skierowana m.in. do obecnych i przyszłych kierowców, instruktorów nauki jazdy, nauczycieli wychowania komunikacyjnego oraz szerokiego grona osób zainteresowanych podnoszeniem bezpieczeństwa na drogach. Jest to już druga konferencja z cyklu „Zagrożenia w ruchu drogowym” – pierwsza poświęcona była ochronie pieszych. Wstęp wolny.

Uniwersytet Łódzki, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Kreska
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Kreska
Kreska
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Wyślij SMS

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola