Belka
Piątek, 27 Maja 2022   imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pierwszy tunel w Łodzi wydrążony

Data publikacji: 2022-02-21, Data modyfikacji: 2022-02-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwszy tunel w Łodzi wydrążony

Maszyna TBM o imieniu Faustyna zakończyła drążenie pierwszego tunelu kolejowego na trasie Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec. Ta podziemna trasa powstaje przy wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Maszyna TBM Faustyna wydrążyła pierwszy z 4 jednotorowych tuneli. To odcinek, który łączy dwutorowy tunel główny w kierunku Łodzi Fabrycznej ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. Tunel ma długość 940 m i średnicę 8,5 m. Trasa połączy m.in. przystanek Łódź Koziny ze stacją Łódź Kaliska.

Inwestycja związana z budową tuneli kolejowych między stacjami Łódź Fabryczna – Kaliska/Żabieniec powstaje w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. W sumie powstanie ponad 7 km podziemnej linii kolejowej oraz przystanki kolejowe. Koszt realizacji projektu  Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), etap II, odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec wynosi 1,76 mld zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to 1,22 mld zł.

To kontynuacja budowy Łodzi Fabrycznej, która ze stacji końcowej stanie się przelotowa. Przez ścisłe centrum Łodzi pojadą pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód – zachód i północ – południe. Skróci się czas przejazdu przez węzeł łódzki i zwiększy się oferta kolei.

Co dalej?

W kolejnym etapie prac TBM Faustyna zostanie obrócona o 180 stopni.  Na przełomie marca i kwietnia planowane jest rozpoczęcie drążenia drugiego tunelu w kierunku stacji Łódź Żabieniec.

Co ponadto?

Równolegle drąży tunel też większa maszyna – TBM Katarzyna. Ma średnicę ponad 13 metrów i drąży dwutorowy tunel o długości 2,7 km, od ulicy Stolarskiej do stacji Łódź Fabryczna TBM Katarzyna wykonała już ponad 460 m podziemnego połączenia.

, Źródło artykułu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola