Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Północna trams track loop: Ignacy Płażewski, Poczekalnia na pętli („krańcówce”) tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi, I/4718/2

Data publikacji: 2017-11-12, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Ignacy Płażewski
 
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca pętle tramwajową (nazywaną w Łodzi „krańcówką”) przy ulicy Północnej, na której znajdują się czekający pasażerowie. Krańcówka przy ulicy Północnej jest jedną z najbardziej znanych w Łodzi, dzięki swojej architekturze, typowej dla okresu, w którym została wybudowana. Wzniesiona została w 1951 r. W 1953 r. powstała poczekalnia dla pasażerów. Krańcówka była istotnym węzłem komunikacyjnym w Łodzi, to tu kończyły bądź zaczynały swoje trasy tramwaje linii podmiejskich, ponadto w latach 60. XX wieku kursowały do niej tramwaje linii miejskiej 26 i 26 bis. Pętla pełniła swoją rolę do 31 stycznia 2004 r., kiedy o godzinie 23.26 odjechał z niej ostatni rozkładowy tramwaj linii 45. Infrastruktura trakcyjna nie została jednak zlikwidowana, a pętla pełniła rolę pomocniczą w przypadku zatrzymań ruchu lub remontów. W 2012 r. na sesji Rady Miejskiej podjęto decyzję o przekazaniu budynków znajdujących się na terenie krańcówki Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów. Po generalnym remoncie mieści się tam siedziba Izby, Klub Architektów oraz przestrzenie wystawiennicze. Od 2 kwietnia 2017 – po reorganizacji linii komunikacyjnych MPK Łódź, wprowadzono w tym miejscu ponownie regularny ruch tramwajów podmiejskich.

 


Ignacy Płażewski, Poczekalnia na pętli („krańcówce”) tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi, I/4718/2
Ignacy Płażewski, Poczekalnia na pętli („krańcówce”) tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi, I/4718/1
Ignacy Płażewski, Poczekalnia na pętli („krańcówce”) tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi, I/4718/4
Ignacy Płażewski, Poczekalnia na pętli („krańcówce”) tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi, I/4718/2
 
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola