Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Traugutta Street in Łódź: Ignacy Płażewski, Skwer u zbiegu ulic Traugutta i Kilińskiego w Łodzi, I/4711/29

Data publikacji: 2017-11-11, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Ignacy Płażewski
 
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca panoramę miasta wykonaną u zbiegu ulic Traugutta i Kilińskiego. Widoczne są między innymi zabudowania Elektrociepłowni EC-1 oraz zabudowania Dworca Fabrycznego. Rozpoczęta w 1906 r. budowa pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi zakończyła się latem 1907 r. Z początkowego okresu funkcjonowania pochodzi Hala Maszyn w stylu secesyjnym. Dynamiczny rozwój elektrowni został przerwany przez I wojnę światową. Po jej zakończeniu właścicielem 20 % udziałów zostało miasto. W 1928 r. fabryka maszyn oraz znajdująca się obok niej odlewnia została odkupiona. Wtedy też postanowiono wybudować nową elektrownię – Nową Centralę. Rok później ruszyła budowa obiektów w stylu modernistycznym, a już w 1930 r. uruchomiono turbozespół firmy Brown Boveri. W 1943 r. wybuchł na terenie elektrowni pożar, w którym ucierpiał m.in. dach Hali Maszyn. Po II wojnie światowej powstała koncepcja utworzenia sieci ciepłowniczej w mieście, która zasilana miała być przez cztery elektrociepłownie (w tym dostosowaną do tych celów elektrownię EC-1). W 1953 r. EC-1 zaczęła pracować na rzecz łódzkiego przemysłu. W 1960 r. połączona z nową elektrociepłownią EC-2 tworzy przedsiębiorstwo – Zespół Elektrociepłowni. Na początku XXI wieku elektrociepłownia poddana została rewitalizacji. Po przeprowadzeniu prac obiekt wykorzystywany jest do celów kulturalnych oraz edukacyjnych, zgodnie z podjętą 15 maja 2008 roku uchwałą Rady Miasta powołującą do życia instytucje kultury „EC-1 – Miasto Kultury”.

 


Ignacy Płażewski, Skwer u zbiegu ulic Traugutta i Kilińskiego w Łodzi, I/4711/29
Graffiti on electric box in Łódź, Kilińskiego Traugutta Steeets 2016
Security cameras, Łódź Sienkiewicza-Traugutta Streets crossing
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola