Piątek, 23 Marca 2018   imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
 
Strona główna Wiadomości Wydarzenia Zdjęcia Wideo Baza firm Ogłoszenia Pogoda Dodaj własne ogłoszenie Dodaj wizytówkę firmy Dodaj własny artykuł Dodaj własne zdjęcia Dodaj własny film
 

Do ART MODERN wprowadziły się światowe gwiazdy. Relacja z wydarzenia „Ach, ten łódzki modernizm!”

Data publikacji: 2017-10-17, Data modyfikacji: 2017-10-17
A A ADrukuj
Dodaj do:nkFacebookWykopmyspace 
 
Do ART MODERN wprowadziły się światowe gwiazdy. Relacja z wydarzenia „Ach, ten łódzki modernizm!”

Co łączy Polę Negri, Rudolfa Valentino i Marka Twaina? Cała trójka postanowiła zamieszkać na osiedlu ART MODERN w Łodzi! Wizerunki słynnych artystów znalazły się na klatkach schodowych budynku A1. Odsłonięciu instalacji i pamiątkowych tablic towarzyszyło spotkanie z profesor Joanną Olenderek, autorką książki „Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa”.

W 2017 roku minęło równe sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy. Modernistyczne hasło „miasto, masa, maszyna” jak nigdzie indziej żyje w Łodzi – miejscu nowoczesnym praktycznie już w momencie jego powstania. To właśnie tu, na osiedlu ART MODERN odbyło się wydarzenie „Ach, ten łódzki modernizm!”, wpisujące się w ogólnopolski rok awangardy.

Pola Negri, Rudolf Valentino i Mark Twain to twarze, które towarzyszą projektowi od samego początku. Klatki schodowe w budynku wzniesionym w ramach pierwszego etapu inwestycji otrzymały honorowy patronat słynnych artystów żyjących i tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Ponieważ koncepcja całej przestrzeni nawiązuje do tradycji Bauhausu oraz dorobku lokalnego modernizmu, do uwiecznienia sław inwestor podszedł dość oryginalnie – jak na Łódź przystało.

– Artyści modernistyczni przenieśli sztukę z ekskluzywnych galerii na ulice, w życie zwykłych ludzi. Ślad tego widzimy dziś w takich formach, jak grafika użytkowa czy urban art – wyjaśnia Michał Styś, szef OPG Property Professionals, zarządcy inwestycji. – W ART MODERN chcemy wiązać architekturę ze sztuką. W tym celu odwołaliśmy się do estetyki murali, które tak intensywnie nasycają łódzką tkankę miejską kreatywną, wielowymiarową grafiką – dodał.

Pola Negri – dziewczyna z sąsiedztwa

Choć kierujący projektem czerpią inspiracje między innymi z dorobku Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego – najsłynniejszych artystów łódzkiej awangardy – to nie boją się też stawiać na twórczość osób młodych, stawiających pierwsze kroki w świecie projektowania. Umieszczone na elewacjach podobizny gwiazd to prace Aleksandry Kaczanowskiej, absolwentki kierunku wzornictwa na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Autorka, zwyciężczyni konkursu zorganizowanego wspólnie przez OPG i ASP, z przymrużeniem oka potraktowała światowe sławy filmu i literatury, portretując je jako zwyczajnych mieszkańców osiedla. Efekt? Nietuzinkowi artyści uchwyceni w dość przyziemnych, typowo współczesnych sytuacjach. I tak, Rudolf Valentino gimnastykuje się przy dźwiękach magnetofonu, zaś Pola Negri wyprowadza na spacer uroczego buldożka.

– Murale w założeniu miały stanowić akcent wizualnie dopełniający elewacje osiedla ART MODERN. Moim priorytetem było wprowadzenie elementu, który nada indywidualny charakter a zarazem sprawi, że dane miejsce stanie się bardziej rozpoznawalne i przyjazne dla mieszkańców – podkreśla autorka prac.

Miejsce z historią

Honorowymi gośćmi wydarzenia była Pani Rektor ASP, prof. Jolanta Rudzka-Habisiak oraz Pan Igor Chalupec, były wiceminister finansów, przedsiębiorca i potomek Apolonii Chalupec, która szerszej publiczności znana jest jako Pola Negri.

– Myślę, że są co najmniej trzy powody, dla których Pola byłaby zadowolona ze sposobu, w jaki została upamiętniona – powiedział Igor Chalupec. – Po pierwsze znajduje się obok Rudolfa Valentino, swojej wielkiej miłości. Po drugie jest tutaj uśmiechnięta, wesoła, nieco w kontraście do tego, jak zapamiętaliśmy ją z poważnych filmów. Po trzecie zaś Pola była osobą na wskroś nowoczesną. Kochała modernizm. Myślę, że taka forma hołdu przypadłaby jej do gustu – podsumował krewny gwiazdy.

Ach, ten łódzki modernizm!

Wydarzenie uświetnił wykład dr hab. inż. arch. Joanny Olenderek, autorki książki „Łódzki modernizm i inne nurty przedwojennego budownictwa”. Profesor Politechniki Łódzkiej poprowadziła słuchaczy przez kulturową mozaikę międzywojennej Łodzi – miejsca, w którym spotykali się wybitni architekci i budowniczowie różnych narodowości. Ich losy często nie są dzisiaj znane, ponieważ zostały zatarte przez tragiczne wydarzenia II wojny światowej. O ich istnieniu oraz twórczej działalności świadczą jednak liczne projekty w duchu modernizmu, współtworzące poczucie lokalnej tożsamości łodzian.

Pani profesor dokonała krótkiej charakterystyki oraz interpretacji wartości artystycznej i funkcjonalnej zapomnianych perełek łódzkiej architektury. Perełek, do których nawiązują dziś takie projekty, jak osiedle ART MODERN.

OPG Property Professionals, Źródło artykułu: infowire.pl, Autor zdjęć: OPG Property Professionals
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 

 Ważne telefony w Łodzi

ZDROWIE
     
Pogotowie ratunkowe 999 lub 112
     
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi 42 655 80 50


 
SPZOZ Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 42 675 70 00
     
Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego 42 685 51 30
     
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi 42 689 50 00
     
BEZPIECZEŃSTWO
     
Policja 997 lub 112
     
Komenda Miejska Policji w Łodzi 42 665 10 91
     
Straż Miejska 986 lub
42 250 22 01
     
Straż Pożarna 998 lub 112
     
Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Łodzi 42 631 52 00
     
Komenda Miejska Straży Pożarnej w Łodzi 42 616 30 00
     
URZĘDY / INSTYTUCJE LOKALNE
     
Urząd Miasta Łódź 42 638 44 44
     
Starostwo Powiatowe w Łodzi 42 633 71 91
     
Izba Skarbowa w Łodzi 42 254 70 00
     
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łodzi 42 676 34 99
     
Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi 42 251 65 00
     
Sąd Okręgowy w Łodzi 42 677 89 00
     
Prokuratura Okręgowa w Łodzi 42 676 86 24
     
SŁUŻBY TECHNICZNE
     
Pogotowie energetyczne 991
     
Pogotowie gazowe 992
     
Pogotowie ciepłownicze 993
     
Pogotowie wodno-kanalizacyjne 994
     
KULTURA
     
Centrum Kultury Młodych. Dom Kultury w Łodzi 42 684 83 94
 

EC1 Łódź 42 233 50 55
     
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi 42 637 30 90

   
TRANSPORT
     
PKS Łódź. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łodzi.  42 678 00 72Infolinia MPK Łódź 42 638 90 20
     
Green Cab Taxi Łódź 42 233 63 33
     
TAXI Łódź 602 783 376
_______________________________________________________
Dodaj artykuł
 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola