Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

MPK Łódź: Ignacy Płażewski, Przystanek tramwajowy w Łodzi, I/4718/5

Data publikacji: 2017-11-12, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Ignacy Płażewski
 
Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca przystanek tramwajowy, na którym pasażerowie czekają na tramwaj. Na fotografii widoczny również kiosk „Ruchu”. Tramwaj oznakowany tablicą z napisem „Lutomiersk”, niewidoczna tabliczka z numerem linii. Tramwaje linii 43, które kursowały z Łodzi do Lutomierska, kończyły trasę na pętli (z łódzka „krańcówce”) przy ulicy Północnej w Łodzi. Krańcówka przy ulicy Północnej jest jedną z najbardziej znanych w Łodzi, dzięki swojej architekturze, typowej dla okresu, w którym została wybudowana. Wzniesiona została w 1951 r. W 1953 r. powstała poczekalnia dla pasażerów. Krańcówka była istotnym węzłem komunikacyjnym w Łodzi, to tu kończyły bądź zaczynały swoje trasy tramwaje linii podmiejskich, ponadto w latach 60. XX wieku kursowały do niej tramwaje linii miejskiej 26 i 26 bis. Pętla pełniła swoją rolę do 31 stycznia 2004 r., kiedy o godzinie 23.26 odjechał z niej ostatni rozkładowy tramwaj linii 45. Infrastruktura trakcyjna nie została jednak zlikwidowana, a pętla pełniła rolę pomocniczą w przypadku zatrzymań ruchu lub remontów. W 2012 r. na sesji Rady Miejskiej podjęto decyzję o przekazaniu budynków znajdujących się na terenie krańcówki Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów. Po generalnym remoncie mieści się tam siedziba Izby, Klub Architektów oraz przestrzenie wystawiennicze. Od 2 kwietnia 2017 – po reorganizacji linii komunikacyjnych MPK Łódź, wprowadzono w tym miejscu ponownie regularny ruch tramwajów podmiejskich.

 


Ignacy Płażewski, Przystanek tramwajowy w Łodzi, I/4718/5
Łódź Fabryczna - biletomat
Łódź Fabryczna - Punkt Obsługi Klienta MPK Łódź
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
łódzki wschodni

Powiat łódzki wschodni – utworzony wskutek reformy administracyjnej w 1999 roku powiat znajduje się w województwie łódzkim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Łódź. Samo miasto Łódź stało się miastem na prawach powiatu. Do powiatu należą gminy: Koluszki, Rzgów, Tuszyn, Andrespol, Brójce, Nowosolna.

Bogactwo kulturowe ziem wynika z wielonarodowej struktury lokalnej społeczności, która zamieszkiwała je w przeszłości. Uwagę warto zwrócić także na bogactwo przyrodniczych krajobrazów. Bez wątpienia uprzyjemnią one rowerowe wycieczki i wędrówki amatorów grzybobrania. Pomimo malowniczych widoków turystyka na terenie powiatu nie jest rozwinięta. Tereny powiatu stanowią przede wszystkim kompleksy leśne. Spacerować można po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, rezerwatach lasu naturalnego i zabytkowych parkach. Na ziemiach powiatu Łódzkiego Wschodniego powstają nowe zabudowania domków letniskowych. Poszczególne gminy dysponują także ośrodkami kolonijnymi oraz Gminnymi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola